Beáta Sirotná
Jej prvé skúsenosti s účtovníctvom a ekonómiou nadobudla ešte na strednej – vyštudovala Obchodnú akadémiu Dudova 4 v Bratislave. Po maturite sa venovala spracovaniu účtovníctva v niekoľkých väčších spoločnostiach na pozíciách účtovník, personalista, ekonóm. Nasledovalo založenie spoločnosti, poskytujúcej vedenie jednoduchého a podvojného účtovníctva, spracovanie miezd a personalistiku, ekonomické poradenstvo a mnohé iné.

Virtuálna registračná pokladnica – novinky

V týchto dňoch Finančná správa SR sprístupnila nové verzie v mobilných aplikáciách virtuálnej registračnej pokladnice. Cieľom bolo vyjsť v ústrety podnikateľom a teda vylepšiť mnohé funkcionality aplikácie, ktoré majú uľahčiť prácu s touto službou, ktorá slúži bezplatne na vytvorenie a následnú tlač pokladničných dokladov. V praxi to znamená, že podnikatelia majú možnosť tlače pokladničných dokladov na tlačiarňach, ktoré nie sú len stacionárne, ale navyše aj v miestach, kde nemajú možnosť pripojiť sa do elektrickej siete.

Operačné systémy iOS a Android, ktoré podporujú tlač dokladov z virtuálnej registračnej pokladnice sú napríklad Star S 220i, Star SM_T300i či BIXOLON SPP-R200II, pre Android aj Zonerich AB-330M. To však nemení nič na tom, že tlač z virtuálnej registračnej pokladnice podporuje aj tlačiarne kompatibilné s technológiou Mopria, tlačiareň jedného z výrobcov (HP, Samsung, Cannon a pod.) v modeloch, ktoré su podporované SW ovládačom daného výrobcu (pre Android) a tlačiareň kompatibilná s technológiou AirPrint (pre iOS).

Vo virtuálnej registračnej pokladnici sa nachádza tiež novinka, ktorá umožňuje rozpísať platby, aby bolo prehľadné či zákazník platil hotovosťou alebo platobnou kartou za tovar alebo služby. Zjednodušenie prišlo vo forme automatického doťahovania výmených kurzov z Európskej centrálnej banky, čím podnikateľom bude ušetrený čas hľadaním aktuálneho kurzového lístka v prípadoch, ak ich zákazník hradil služby alebo tovar v inej mene ako EUR. Doplnila sa identifikácia tovaru a služieb prostredníctvom kódu aleb EAN, čo slúži na rýchlejšie zadanie tovaru alebo služby, keďže doteraz to bolo možné vybrať len podľa názvu. Odteraz je možnosť doplniť konkrétnejšie informácie do spodnej časti dokladu, napríklad otváraciu dobu alebo kontakt na podnikateľa.

Virtuálna registračná pokladnica pomáha pri evidovaní hotovostných platieb pre viac ako 23 000 podnikateľov na Slovensku a to za obdobie viac ako rok a pol. Táto služba bola od svojho začiatku niekoľkokrát vylepšovaná zo strany zamestnancov Finančnej správy SR. V súlade s novou legislatívou sa od júla zvýšil maximalný mesačný limit z pôvodných 1000 na 3000 vydávaných pokladničných dokladov. Tiež sa uľahčilo prihlasovanie do aplikácie pomocou napríklad odtlačku prsta.

Share

Beáta Sirotná

Dobrý deň! Volám sa Beáta Sirotná. Profesne sa venujem podvojnému a jednoduchému účtovníctvu, spracovaniu miezd, personalistike a ekonomickému poradenstvu.